4 жовтня 2017 р. наукова спільнота України відзначила славний ювілей академіка Національної академії аграрних наук України, доктора сільськогосподарських наук, Заслуженого працівника сільського господарства України, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки, директора ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» НААН України Вячеслава Всеволодовича Власова – 60 річчя від дня народження

В урочистостях з приводу ювілею академіка В.В. Власова взяли участь представники влади (Одеської обласної державної адміністрації, Одеської обласної Ради), Генеральний консул Республіки Білорусь, представники Української Православної Церкви, представники керівництва НААН та академіки НААН України, представники Академії наук та Міністерства сільського господарства Республіки Молдова, науковці науково-дослідних інститутів України та Молдови, керівництво ВНЗ Одеси та Білої Церкви, представники великого агробізнесу у сфері виноградарства та виноробства, преса.

За великий внесок у розвиток українського виноградарства академіка Власова було нагороджено медаллю імені В.Є. Таїрова; багатогранна суспільна діяльність академіка Власова була відмічена орденом Української Православної Церкви святого рівноапостольного князя Володимира II ступеня.

Академік В.В. Власов – відомий вчений в галузі виноградарства і виноробства. З його ім’ям пов’язано становлення в Україні важливого наукового напрямку у виноградарстві – ампелоекологічної оцінки територій на основі виявлення закономірностей та особливостей просторового розподілу комплексу екологічних факторів з метою їх придатності для вирощування різних сортів винограду. Виконані ним особисто та під його керівництвом дослідження спрямовані на комплексне різномасштабне ампелоекологічне районування Північного Причорномор’я (Одеська, Миколаївська та Херсонська області) з метою оптимізації розміщення виноградних насаджень.

Народився 4 жовтня 1957 р. в Курській області (Російська Федерація). У 1976 р. закінчив з відзнакою Калинівський сільськогосподарський технікум за спеціальністю «Агрономія», у 1981-му - Кишинівський державний університет за спеціальністю «Ґрунтознавство — агрохімія».

У 1981-1990 рр. працював у проектному інституті «Молдвинсадпроект» (м. Кишинів, Республіка Молдова) – спочатку на посаді інженера, а з часом - головного фахівця. З 1990 р. - головний спеціаліст сільськогосподарського підприємства по обслуговуванню АПК «Агросинтекссад» (м. Одеса), а з 1992 р. по 1995 р. - агроном, а пізніше - заступник директора садового господарства Черкаської області.

Упродовж 1995-2001 рр. очолював Дослідне господарство «Таїровське» Інституту виноградарства і виноробства ім. В. Є. Таїрова УААН.

Із жовтня 2001 р. Вячеслав Всеволодович переходить на роботу у сферу аграрної науки. Тривалий виробничий досвід, великі організаторські здібності, наполегливість у досягненні мети слугували підставою для призначення його директором знаного Інституту ім. В. Є. Таїрова. Під його керівництвом, Указом Президента України від 21 листопада 2003 р., Інститут за значні здобутки в комплексних наукових дослідженнях отримав статус Національного наукового центру.

У 2003 р. захистив кандидатську дисертацію на тему: «Агроекологічне обґрунтування розміщення виноградних насаджень у Північному Причорномор´ї (на прикладі Овідіопольського району Одеської області)», а в 2009 р.- докторську дисертацію на тему: «Екологічні основи формування ампелоландшафтів».

Під керівництвом та за безпосередньою участю В.В. Власова виконано масштабну роботу «Створення кадастру виноградників України з урахуванням ампелоекологічних умов»; розроблено Програму виробництва сертифікованого садивного матеріалу винограду на період до 2025 року.

За його ініціативою було розроблено та затверджено Галузеву програму розвитку виноградарства України на період до 2025 року (2008 р.) та регіональну програму розвитку «Виноградарство і виноробство Одещини на період 2013-2025 роки» (2013 р.). Були розроблені регіональні програми розвитку виноградарства і виноробства Херсонської, Миколаївської, Закарпатської та Запорізької областей на період до 2025 року (2016 р.).

Найвагомішою науково-практичною розробкою колективу співробітників ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» на чолі з В.В. Власовим стала «Система сертифікованого виноградного розсадництва України», яка у 2015 році була удостоєна Державної премії України в галузі науки і техніки. Це перша в історії ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» нагорода такого високого рівня, гідна багаторічної праці вчених – селекціонерів, генетиків, фахівців у сфері клонової селекції, біотехнологів, молекулярних генетиків та фахівців з виноградного розсадництва.

За ініціативою В.В. Власова були акредитовані за міжнародними стандартами ISO 17025 (2011 р.) лабораторії Інституту, які охоплюють визначення якості продукції від параметрів якості вина до встановлення вмісту ГМО в сільськогосподарській продукції.

Результати наукових досліджень і практичних рекомендацій вченого висвітлено у майже 400 наукових працях, з них 9 монографій, 2 підручники та 32 патенти України. Водночас він є головою редакційної колегії міжвідомчого тематичного наукового збірника «Виноградарство і виноробство», членом редакцій та колегій багатьох вітчизняних і зарубіжних спеціальних видань.

Науково-організаційна діяльність В.В. Власова пов’язана з активною участю у підготовці наукових кадрів вищої кваліфікації через аспірантуру. Під його керівництвом підготували й захистили кандидатські дисертації 3 аспіранти. Ним сформовано наукову школу з питань ампелоекології, яка налічує 2 доктори і 4 кандидати наук та 3 аспіранти.

Академік В.В. Власов з 2006 р. є керівником Програми наукових досліджень НААН «Виноградарство» (з 2016 р. - «Виноградарство і виноробство»), з 2012 р. – головою спеціалізованої вченої ради із захисту кандидатських дисертацій при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» та членом секції сільського господарства в Комітеті з Державних премій України в галузі науки і техніки, з 2013 р. - членом Президії Національної академії аграрних наук України.

Плідна наукова, організаційна та громадська діяльність В.В. Власова відзначена орденом «За заслуги» III ступеня, ювілейними медалями «10 років незалежності України», «20 років незалежності України», Подякою Президента України, Почесною грамотою Верховної Ради України, Трудовою відзнакою «Знак Пошани» Міністерства аграрної політики України, Почесними відзнаками НААН, Одеської обласної державної адміністрації, Одеської обласної ради,Одеського міського голови та ін.

Вячеславу Всеволодовичу притаманні високий професіоналізм, вміння бачити гостроту і перспективність проблем, знаходити їх оптимальне розв’язання, висока принциповість у відстоюванні наукових поглядів. Йому властива надзвичайна вимогливість до себе і відповідальність за виконувану роботу, щирість у стосунках з колегами.

Сьогодні колектив Інституту на чолі з В.В. Власовим продовжує примножувати славні традиції своїх попередників, гордо несе ім’я великого вченого-виноградаря, організатора та популяризатора науки про виноград і вино Василя Єгоровича Таїрова, а також вирішує актуальні проблеми галузі.

Щиро вітаючи Вячеслава Всеволодовича зі славним ювілеєм, разом із колегами і друзями, учнями і послідовниками бажаємо щастя, благополуччя, подальших успіхів у будь-яких починаннях, щоденних справах, сміливих планах та сподіваннях.
Нехай у Ваших задумах завжди буде мудрість, у службових справах – підтримка однодумців, в серці – добре і сонячно від людської вдячності! Нехай Ваш життєвий і професійний шлях буде наповнений новими злетами та досягненнями, а все зроблене Вами добро вертається сторицею!
Міцного Вам здоров’я, широкого життєвого шляху та плідної роботи.
Хай Ваша невичерпна енергія заряджає ще не один потрібний галузі виноградарства і виноробства проект, а високий професіоналізм і працездатність створять впевнену перспективу процвітання.
Хай щастить завжди і всюди,
і хай Бог благословляє усе Ваше подальше життя.